Бобровицька міська рада
Чернігівська область

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Дата: 19.05.2021 11:59
Кількість переглядів: 1083

18 травня вся Україна відзначає День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Згадуючи трагічні події 1944 року, низько схиляємо голови перед усіма загиблими та насильно переселеними народами Криму. Щиро віримо, що всі страждання, тяжкі випробування кримськотатарського народу мають завершитися, адже є надія, що Україна відстоїть свою територіальну цілісність.

Депортація кримських татар (крим.Q?r?mtatar halq?n?ñ sürgünligi, частіше—Sürgün)— геноцид, складовою частиною якого було насильницьке виселення кримськотатарського народу з його історичної батьківщини— з Криму, здійснене упродовж 18–21 травня 1944 року, а прибуття ешелонів закінчилося 4 червня 1944-го; один зі злочинів радянського тоталітарного режиму. Етнічну чистку здійснено відомством держбезпеки СРСР за наказом Йосипа Сталіна і постановою Державного комітету оборони СРСР від 11 травня 1944 року. Усього, згідно з офіційними даними, у віддалені регіони Радянського Союзу— від північного Передуралля до республік Середньої Азії— було депортовано 191 044 кримських татар, а за даними самоперепису, проведеного Національним рухом кримських татар,— 423 100. Під час виселення і в перші роки після нього загинуло від 27%, згідно з офіційними даними НКВС, до 46,2% депортованих або від третини до приблизно половини народу.

18 травня 1944 року— день початку депортації, коли жінок, дітей, інвалідів війни та людей похилого віку зігнали до товарних вагонів та, ущент заповнивши їх переселенцями, відправили за кілька тисяч кілометрів від рідної домівки,— є днем трауру в історії кримськотатарського народу і днем пам'яті в Україні. Сталін прагнув знищити всі сліди присутності кримських татар, заборонив етнонім кримські татари, і більше ніж 40 років у переписах населення СРСР (1959,1970,1979 років) згадки про кримських татар були заборонені.

У  закладах загальної середньої освіти з нагоди відзначення Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу проведено такі заходи:

у Кобижчанському ЗЗСО І-ІІІ ступенів, 8-А клас, - інформ-дайджест «Трагедія кримськотатарського народу: документи та спогади очевидців»;

в Озерянському ЗЗСО І-ІІІ ступенів:

виховні години:

«Ніколи знову» , 11клас, класний керівник Макаровець С.П.;

«Зламані крила свободи», 8клас, класний керівник Мельник Г.С.;

«Трагедія геноциду кримських татар 1944 року – сумна 77 річниця», 9 клас, класний керівник Перчета Г.В.;

бесіди:

«Пам'яті безвинно звинувачених», 1і 2 класи , класні керівники  Кришень Г.Ю., Зеленко О.В.;

«Не стерти пам'яті народу», 3 клас, класний керівник Конішевська С.І.;

«Трагічні події в житті кримськотатарського народу», 4  клас, класний керівник Лебедко О.М.;

«Чужої пам'яті не буває», 7 клас, класний керівник Клононцова В.С.

Перегляд фільму «Хайтарма» (2013року), 5 і 6 класи, класні керівники Шевченко І.В., Ткаченко С.В.

Здобувачі освіти 9 та 11 класів Козацького ЗЗСО І-ІІІ ступенів намалювали плакати до Дня боротьби за права кримськотатарського народу.

Бобровицький ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 2 запропонував перегляд Першого кримськотатарського художнього фільму про сталінські депортації «Хайтарма» та  розповідь Книгу-мандрівок.

 У Петрівському ЗЗСО І-ІІ ступенів проведено виховний захід, переглянуто художній фільм "Чужа Молитва".

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора