Бобровицька міська рада
Чернігівська область

Заходи по недопущенню отруєння пестицидами бджіл

Дата: 24.05.2024 14:28
Кількість переглядів: 95

З настанням польових робіт виникають конфліктні ситуації по застосуванню пестицидів між сільськогосподарськими виробниками та пасічниками, тому хотілось нагадати всім сільськогосподарським товаровиробникам, фермерам, що всі обробки сільськогосподарських культур  хімічними засобами захисту рослин необхідно проводити  згідно з вимогами чинного законодавства.

З метою усунення негативного впливу на галузь бджільництва від застосування пестицидів та агрохімікатів слід нагадати юридичним та фізичним особам, які застосовують засоби захисту рослин під час цвітіння медоносних рослин, згідно зі ст. 37 Закону України «Про бджільництво» зобов’язані не пізніше ніж  за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблених площ, письмовим повідомленням, а також через місцеві засоби масової інформації. При цьому повідомити точну дату обробки, територію і культури, що їх будуть обробляти, назву препарату, метод його застосування, ступінь і строки токсичної дії препарату та вказати щодо строку ізолювання бджіл.

Обробки сільськогосподарських культур проводити тільки  у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Не допускати знесення пестицидів на сусідні квітуючи  медоноси  та культури. Швидкість вітру при обробці полів  повинна бути не більше ніж 3-4 м/с.

Пасічники в свою чергу  повинні зареєструвати свої пасіки в сільській (селищній) раді чи ОТГ із зазначення кількості бджолосімей та точного місця розташування, отримати ветеринарно-санітарний  паспорт на пасіку та утримувати бджоли без інфекційних захворювань  (в паспорті повинні бути щорічні відмітки проте, що бджоли є здорові і не мають інфекційних хвороб). Під час кочівлі до медоносів пасічникам необхідно звернутись з проханням  в письмовій формі про розміщення пасіки в сільську  раду або ОТГ, до керівника підприємства або фермера на території якого ви збираєтесь розмістити пасіку, вказавши точне місце розташування пасіки кількість бджолосімей, термін перебування і залишити контактний номер телефону та надавши копію ветеринарного – санітарного паспорта, що пасіка здорова від інфекційних хвороб, якщо цього документу немає голова ОТГ, сільської ради, керівник господарства має законні підстави відмовити пасічнику в розміщенні пасіки на його території, щоб в подальшому не допустити конфліктних ситуацій. Лише після отримання письмового дозволу можна вивозити свою пасіку на медозбір на території інших населених пунктів та господарств.

Згідно Постанови КМУ № 461 від 16.04.2024  Про внесення змін до пункту 6 «Порядку видачі ветеринарних документів» на період воєнного стану в Україні:

видача ветеринарного документа для перевезення (кочівлі) пасіки до медоносних угідь у межах району здійснюється за результатами проведеного клінічного огляду (весняної перевірки) пасіки з урахуванням епізоотичного стану місцевості та відсутності обмежень, введених у зв’язку з ліквідацією хвороб бджіл, що підлягають повідомленню; перевезення (кочівля) пасіки у межах району, благополучного щодо хвороб бджіл, що підлягають повідомленню, здійснюється у супроводі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки; ветеринарний документ, виданий для перевезення (кочівлі) пасіки до медоносних угідь з району, благополучного щодо хвороб бджіл, що підлягають повідомленню, в район з аналогічним епізоотичним станом у межах області, дійсний протягом весняно-літнього періоду поточного року під час перевезення (кочівлі) пасіки і є підставою для видачі ветеринарного документа з метою повернення пасіки до постійного місця розташування;  у разі зміни епізоотичного стану пасіки під час перевезення (кочівлі) власник негайно припиняє перевезення (кочівлю) пасіки та повідомляє про це посадову особу територіального органу Держпродспоживслужби для проведення ветеринарно-санітарних заходів.”.

 Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва, та статті 20 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно чинного законодавства.

Якщо стався випадок загибелі бджіл  від отруєння пестицидами то на протязі 24 годин  створюється комісія при органах місцевого самоврядування, для засвідчення факту загибелі бджіл та  відбору  проб для дослідження. До складу комісії входять: представник господарства, що проводило застосування пестицидів, представник ОТГ або депутат, представники Держпродспоживслужби, власник пасіки та свідки для засвідчення факту загибелі бджіл.

При виявленні випадку загибелі бджіл  від отруєння пестицидами повідомляти ветеринарних фахівців    (04632) 2-11-98; 2-31-71

 

Ніжинське районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби

в Чернігівській області

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора