14 грудня - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Відзначається щорічно в день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. День встановлено в Україні згідно з Указом Президента України «Про День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» від 10 листопада 2006 року № 945/2006.
30 листопада 1986 року було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня повідомлено про те, що держкомісією прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд. Саркофаг споруджений у найкоротший строк – за 206 днів.
Лише завдяки самопожертві ліквідаторів, багато з яких заплатили власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати Чорнобильську аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення.
Отримуючи великі дози опромінення, інженери, будівельники, шахтарі, енергетики, водії, військові, лікарі - усі, хто пішов тоді не тільки за наказом, а й за покликом серця, зупинили невидимого і дуже підступного ворога. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб.
Сьогодні ми дякуємо учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за мужність, самовідданість і високий професіоналізм та низько схиляємо голови перед тими, хто віддав життя, зупиняючи поширення радіації.
За визначенням UNSCEAR і ВООЗ, Чорнобильська катастрофа віднесена до аварій ядерних об’єктів найвищого рівня. Вона є і буде незагойною раною для України та всього світу. Цей день вкотре нагадує про важливість особливих заходів безпеки у сфері використання мирного атома. Впроваджуючи винаходи, людство має бути пильним, щоб не знищити планету.