18 листопада - Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства
Сьогодні, 18 листопада, - Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства - найтяжчих злочинів щодо найнезахищеніших.
Завдання дня - порушити табуйовану тему, сприяти відкритій дискусії та обізнаності громадськості про ці злочини, а також пошук шляхів для запобігання ганебному явищу.
Конвенція Ради Європи про захист дітей від сексуального насильства та сексуальної експлуатації (СЕТS № 201) прийнята в жовтні 2007 року на острові Лансароте (Іспанія). Підписання Лансаротської конвенції зобов’язує держави затвердити конкретне законодавство, спрямоване на криміналізацію всіх видів сексуальних дій щодо дітей (розбещення, проституція, порнографія, домагання, схиляння до сексуальних злочинів), притягувати винних до відповідальності, захищати юних жертв. 13 травня 2015 року у рамках 1227-го засідання Комітету міністрів Ради Європи було ухвалено рішення про оголошення 18 листопада Європейським днем захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства. Україна ратифікувала конвенцію у 2012 році. Також щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», метою якої є привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім?ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.
На жаль, ситуація із сексуальним насильством щодо дітей має місце у всіх країнах. І кількість потерпілих установити надзвичайно складно. За експертними оцінками, про 90% злочинів не повідомляють до поліції. Якщо жертва й наважується розповісти, то справи рідко доходять до суду. Особливо діти бояться, коли агрессор - родич. У 70-85% випадків кривдник - знайома людина...
За переконанням Ради Європи, для запобігання насильству вкрай важливо відкрито обговорювати проблему з батьками й дітьми, проводити відповідне навчання фахівців. Для підвищення обізнаності щодо проблеми розроблено брошури та відеоуроки для батьків і дітей: «Почни говорити», «Навчіть дитину правила «Тут мене не торкайся», «Розкажи дорослому, якому довіряєш», «Твоє тіло належить тільки Тобі», «Захист дітей онлайн», «Навчіть дитину захищатися».
Розвиток нових технологій і мереж підвищив можливості для злочинців. Тож і пильність батьків має зрости в рази. Бо хто захистить вашу дитину, як не ви?
Міністерством освіти і науки України спільно з освітнім проєктом «Stop_sexтинг» 22 листопада 2021 року о 14:00 годині заплановано проведення вебінару для педагогічних працівників щодо онлайн-безпеки з метою удосконалення компетентностей педагогічних працівників щодо виявлення та реагування на випадки потрапляння здобувачів освіти у ризиковану ситуацію онлайн (у тому числі й онлайн сексуального насильства), а також щодо реалізації профілактичних дій для захисту дітей від ризиків в інтернеті.
Трансляція вебінару відбудеться на сторінці у мережі Фейсбук освітнього проекту «Stop_sexтинг» (www.facebook.com/stopsextingua).
Участь у вебінарі передбачає отримання іменного електронного сертифікату про його проходження. З детальною інструкцією щодо отримання такого документу можна ознайомитись на сайті освітнього проекту «Stop_sexтинг» у розділі «Програма підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів освіти» (режим доступу: https://stop-sexting.in.ua/programa-pidvyshhennya-kvalifikacziyi-pedagogichnyh-praczivnykiv-zakladiv-osvity).