Дослідження Трансперенсі Інтернешнл Україна

Дата: 26.01.2022 10:01

32 бали зі 100 можливих отримала Україна в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI) за 2021 рік. Наш показник знизився на один бал, і тепер Україна посідає 122 місце зі 180 країн у СРІ. Поруч із Україною — африканська держава Есватіні (Свазіленд), яка також набрала 32 бали. На один бал випереджають Замбія, Непал, Єгипет, Філіппіни та Алжир — всі вони мають по 33 бали.

З-поміж сусідів Україна надалі вище лише за Росію — сусідка-агресорка також втратила 1 пункт і тепер з 29-ма балами посідає 136 місце у списку. Крім цього, знизилися бали Угорщини — 43 бали (-1 бал, 73 місце) та Білорусі. Остання цьогоріч втратила аж 6 балів і з 41 балом посідає 82 місце.

Польща показників не змінила і залишилася лідеркою серед наших сусідів — 56 балів і 42 місце. А от покращити за рік свої бали вдалося Словаччині — 52 бали (+3, 56 місце), Румунії — 45 балів (+1, 66 місце) та Молдові — 36 балів (+2, 105 місце).

Втрата Україною одного пункту — це зниження в межах похибки. Однак з огляду на 10-річну ретроспективу цей показник свідчить про "застій" у боротьбі з корупцією протягом останній трьох років. І це — всупереч низці позитивних змін, які посилили антикорупційну екосистему.

Головна причина просідання балів полягає в тому, що багато важливих антикорупційних завдань на паузі або навіть регресують. Торік відбувалися неодноразові спроби повернути негативні практики, подібне може продовжуватися у 2022 році.

У своєму дослідженні Трансперенсі Інтернешнл Україна розглянула, що вплинуло на цьогорічні показники нашої країни в СРІ, та запропонувала конкретні кроки для покращення ситуації до кінця 2022 року. Адже добробут і можливості кожного українця без перебільшення залежать від рівня корупції.

Невирішена конституційна криза – поміж причин зниження балу України у Індексі сприйняття корупції - 2021 (CPI).

Так, за результатами дослідження, яке сьогодні оприлюднили Transparency International Ukraine, Україна отримала 32 бали зі ста можливих і тепер займає 122 позицію.

Що стало причиною таких результатів, на думку експертів?

відтермінування прийняття Парламентом Антикорупційної стратегії;

зростання тиску на антикорупційну систему;

зміни до антимонопольного законодавства;

затримка з імплементацією судової реформи.

Що, на думку Transparency International, потрібно зробити для кращого показника України в 2022 році?

завершити конкурси й обрати професійних, незалежних і доброчесних керівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Агентства з розшуку та менеджменту активів та Національного антикорупційного бюро України;

ухвалити державну Антикорупційну стратегію та програму з її реалізації;

провести реформу конституційного правосуддя з урахуванням висновків Венеційської комісії;

забезпечити прозорий облік державної власності та продовжити курс на приватизацію;

мінімізувати ризики ухвалення законопроектів, які виводять закупівлі з-під дії Закону «Про публічні закупівлі».

Які країни стали лідерами в боротьбі з корупцією?

У 2021 році перше місце із 88 балами розділили Данія, Нова Зеландія та Фінляндія.