Сектор «Бобровицьке бюро правової допомоги» повідомляє

Дата: 21.06.2022 10:42

Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, на даний момент затверджено постановою Кабінету Міністрів України №326 від 20.03.2022.
На отримання компенсації мають право:

а) громадяни України, які є:

• власниками пошкоджених та/або знищених об'єктів нерухомого майна;
  • особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;
  • членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
  • спадкоємцями вищезазначених осіб;

б) об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Етапи отримання компенсації:

• подання заяви про надання компенсації;
  • розгляд заяви Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації, що буде створена виконавчим органом місцевої ради як тимчасовий колегіальний орган. Такий розгляд відбуватиметься протягом 30 днів із дня подання заяви;
  • забезпечення виконавчим органом ради надання компенсації.

У якій формі можна подати заяву для отримання компенсації?

1) електронній (з використанням Дії);

2) паперовій, звернувшись до ЦНАПу, органів соціального захисту населення або нотаріуса.

Протягом якого часу можна звертатися за отриманням компенсації?

Під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів після його припинення або скасування.

Способи отримання компенсації

• грошовий;
  • фінансування будівництва об'єкта нерухомого майна;
  • фінансування будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Одночасно отримувач компенсації укладатиме договір про відступлення державі права вимоги до рф щодо відшкодування збитків за пошкодження або знищення нерухомості.

Яким буде розмір компенсації?

Визначатиметься за результатами оцінки вартості відновлення відповідного майна з урахуванням ступеня його пошкодження відповідно до встановленої урядом методики.

Граничний розмір компенсації у вигляді об'єкта нерухомого майна не може перевищувати вартості 150 кв. м за один об'єкт нерухомого майна.

Отримувач матиме також право на отримання нерухомості, вартість якої перевищує граничний розмір компенсації, за умови оплати різниці між вартістю об'єкта нерухомості та сумою компенсації.

Черговість отримання компенсації

У порядку надходження заяв. Проте пріоритетне право матимуть:

• багатодітні сім'ї;
  • особи з інвалідністю І і ІІ групи;
  • учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та сім'ї загиблих (померлих) ветеранів війни.

Облік черговості надходження заяв та черговості компенсації відбуватиметься автоматично з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Джерела компенсації

• кошти фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України;
  • міжнародна фінансова допомога;
  • інші джерела, не заборонені законом.

При цьому на уряд покладається обов'язок прийняти порядок та умови надання і використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення такої компенсації.

Як передати зібрані докази

Для передачі зібраних фактів та доказів державні органи створили декілька ресурсів. Так, офісом Генерального прокурора створено єдину платформу по збиранню таких фактів. За посиланням warcrimes.gov.ua можна заповнити анкету, завантажити створені фото чи відео, зазначити свідків та описати факти воєнних злочинів. Крім того, передати докази можна за допомогою спеціального чат-бота Tribunal.ua.

Нагадуємо, що за отриманням консультації, а також для допомоги щодо фіксації воєнних злочинів звертайтеся до Сектору Бобровицьке бюро правової допомоги, вул. Незалежності, 50 (Пенсійний фонд, 3 поверх, каб.34), тел. 2-13-10.