Бобровицька міська рада
Чернігівська область

АТ «Чернігівгаз» повідомляє

Дата: 06.06.2022 15:47
Кількість переглядів: 289

Щодо технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках.
У зв’язку з втратою чинності наказу Міністерства енергетики вугільної промисловості №35 від 30.07.1997 р. «Про затвердження Положення про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення», на підставі якого АТ «Чернігівгаз» виконувало безоплатне технічне обслуговування систем газопостачання, газового обладнання в житлових будинках м., з 01 серпня 2018 року припинене виконання зазначених вище робіт на безоплатній основі.

Разом з тим, Правила безпеки систем газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 №285 (далі - Правила безпеки), поширюються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, діяльність яких пов'язана з будівництвом, ремонтом, розширенням, реконструкцією, технічним переоснащенням, експлуатацією систем газопостачання.

Відповідно до пунктів 3.2 та 3.3 розділу ІІІ Правил безпеки власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України та відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.

Пунктом 5.4 глави 5 розділуV Правил безпеки встановлено, що технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових об'єктів невиробничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах.

Умови для технічного обслуговування забезпечуються власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) відповідно до вимог чинного законодавства України.

 

Взаємовідносини Оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824
(далі - Кодекс ГРМ).

Згідно   з   положеннями   глави   1   розділу   І   Кодексу   ГРМ   Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Пунктами 1,2 глави 1 розділу III Кодексу ГРМ передбачено, що експлуатацію газорозподільних систем здійснюють виключно Оператори ГРМ.

Технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирному будинку здійснюється на умовах договору, укладеного між співвласниками/особою, уповноваженою на це співвласниками, і суб’єктом, що має право на виконання таких робіт.

При цьому види робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках та здійснюються виключно Операторами ГРМ, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (далі - ПБСГ), у випадку незабезпечення технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирному будинку розподіл природного газу припиняється.

Додатково зазначаємо, що відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Обов’язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території» від 27.07.2018  № 190, до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території відноситься, зокрема, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання.

Виходячи з вищевикладеного, укладання договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках між власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) та Оператором ГРМ є обов’язковим.

 

Щодо акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.

Згідно з положеннями розділу III Кодексу зазначено, що межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності між Оператором ГРМ та споживачем (суміжним суб’єктом ринку природного газу) визначається в акті розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, що є невід’ємною частиною договору розподілу природного газу (або у передбачених цим Кодексом випадках технічній угоді про умови приймання-передачі газу ГРМ).

Акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін в обов’язковому порядку має містити схему газопроводів з визначенням на них межі балансової належності, точки вимірювання (місця встановлення вузла обліку) та напрямів потоків природного газу.

За відсутності акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін за об’єктами суміжних суб’єктів ринку природного газу (включаючи споживачів) Оператор ГРМ, до/через ГРМ якого підключені зазначені об’єкти, зобов’язаний в установлені законодавством строки здійснити заходи з укладання з їх власниками акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.

Власники (балансоутримувачі, управителі, інші особи), на балансі чи в управлінні яких знаходяться багатоквартирні будинки чи гуртожитки (незалежно від того, є вони споживачами природного газу чи ні), укладають з Оператором ГРМ, до об’єктів газорозподільної системи якого підключені зазначені будинки/гуртожитки, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відносно їх внутрішньобудинкових систем газопостачання.

Власники газових мереж, у тому числі побутові споживачі та співвласники/особа, уповноважена на це співвласниками, внутрішньобудинкових систем газопостачання, які згідно з актом розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, забезпечують належну їх експлуатацію згідно з чинним законодавством, у тому числі ПБСГ, зокрема укладають відповідний договір із суб’єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт.

Враховуючи викладене, укладення акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін є обов’язковим.

В разі, якщо договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкової системи газопостачання в багатоповерховому житловому будинку та акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін не будуть належним чином оформлені та повернуті після закінчення вищевказаного строку, АТ «Чернігівгаз» згідно вимог пункту 5.7 глави 5 розділу V Правил безпеки систем газопостачання буде вимушене вжити заходи щодо припинення розподілу природного газу.

Ігнорування вимог Правил безпеки є неприпустимим, оскільки газопроводи та споруди на них є об’єктом підвищеної небезпеки, а дотримання Правил безпеки є певною гарантією надійності функціонування системи газопостачання, безпеки життя та здоров’я населення.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора